Skutery dla niepełnosprawnych – jakimi kryteriami należy kierować się gdy planujesz zakup

Dotknięci niepełnosprawnością i chorobami wieku często wykazują się brakiem aktywności – jest to jedno z największych wyzwań społecznych. Lekiem na problemy z pokonywaniem przeszkód przez niepełnosprawnych może okazać się aktywność nowoczesnej technologii, stawiającej wyzwanie problemom mobilności. Przełomowe okazało się wyprodukowanie innowacyjnych pojazdów dla ludzi z niepełnosprawnością, takich jak skutery inwalidzkie elektryczne. Jeżdżąc skuterami, osoby niepełnosprawne pokazują, że ograniczenie ruchowe nie równa się końcowi aktywnego życia. Większa ruchliwość, a nawet aktywność na rynku pracy – wszystkie te skutki wiążą się z dostępnością do pojazdów, jakimi są skutery inwalidzkie elektryczne.

Najważniejsze zalety skutera inwalidzkiego

Pierwsze, co rzuca się w oczy, jeśli chodzi o skutery inwalidzkie elektryczne, to lepsza szybkość niż w wózkach inwalidzkich sterowanych prądem, co skraca czas na jazdę i zwiększa zasięg. Większość modeli oferuje komfort jazdy na niezłym poziomie i łatwą obsługę. Większość modeli gwarantuje proste uzupełnianie energii skutera. Bardzo ważną cechą powinna być stabilność poruszania się, która czyni pojazd niezależnym od nierówności jezdni, ubytków, a nawet niskich krawężników. Dobry skuter wykaże się wagą kilkunastu kg oraz kompaktową, składaną budową. Ważny jest atrakcyjny wygląd zupełnie inny od tradycyjnego wózka inwalidzkiego.

Dobre rady przy wyborze skutera

Stopień ograniczeń ruchu i sprawność rąk – to podstawowe kryteria wskazujące na zdecydowania się na typ skutera. Innymi elementami są wydajny akumulator oraz konkretny silnik, który decyduje o szybkości, zdolności pojazdu do przejechania większych odległości i wydajne pokonywanie barier i nierówności terenu. Długość, wysokość i nośność pojazdu, powinno się przymierzyć do jednostkowych potrzeb kierującego. Dużo zależy od tego, ile wynosi promień skrętu, (nawet do dwustu stopni), a także dobrze reagująca na nierówności zawieszenie. Ostatni, ale równie ważny krok w wyborze skutera, to komfort i bezpieczeństwo osiągane dzięki wyposażeniu – oświetleniu i lusterkom, regulowanej kolumnie kierownicy, udogodnieniom fotela i kształtowi kierownicy umożliwiającemu obniżoną pozycję rąk.