Przygotuj zadaszenie na ostre podmuchy – co wziąć pod rozwagę?

Przygotuj zadaszenie na nadejście wichury – co wziąć pod uwagę?

Zmiany klimatu pojawiają się co chwilę. Skrajne wskazania termometru, epizody gradu czy śniegu w maju czy szary koniec roku to zjawiska, które stają się standardem. Od niedawna w Polsce mamy do czynienia z nadzwyczaj mocnymi wiatrami. Siejące zniszczenie wichury dały w kość wielu współobywatelom. Sporym problemem są połamane drzewa, jednak poza tym niezbyt solidne konstrukcje dachów mogą być powszechną przyczyną uszkodzeń.

Niepokoją Cię coraz częstsze ataki wiatru? O tym nie można zapomnieć

Wymagające zjawiska pogodowe w Polsce to coś kompletnie zaskakującego, co powoduje, że zachodzi konieczność doposażenia domów np. przez specjalne wzmocnienie konstrukcji dachowej. Sporą wagę ma nawet strefa wiatrowa, w jakiej identyfikowany jest budynek. Da się to potwierdzić na mapie dzielącej Polskę na strefy obciążenia wiatrem. W wypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady specjalisty. Solidne wykonanie poszycia dachowego potrzebuje doświadczenia dekarza. Odporność połaci zagwarantują prefabrykaty w pierwszym gatunku – firma Creaton to profesjonalny partner do ich uzyskania.

Im cięższy materiał, tym lepiej przeciwdziała żywiołowi

Kiedy siła wiatrów idzie ku górze, potęguje się dodatkowo niebezpieczeństwo zdmuchnięcia pokrycia dachu. Oczywiście, mogą zdarzyć się momenty, kiedy wiatr jest tak mocny, że rodzaj materiału nie ma znaczenia i połać ulega zniszczeniu. Pojawiają się wszakże patenty, które poprawiają poziom bezpieczeństwa i warto skorzystać z nich podczas wyboru mocnego dachu.

Najlepszym pomysłem będzie wybór ciężkiej dachówki. Dachy wykonane z prefabrykatów cementowych i ceramicznych, lepiej zniosą ataki mocnego wiatru, niż lżejsze komponenty, czyli np. blachodachówka. Poza wagą ogromne znaczenie ma to, że są one montowane na skosach pojedynczo. Przez to podczas silniejszych wiatrów podnoszą się, co zapewnia możliwość swobodnego przepływu powietrza pod połacią. Przy dachach z blachy niebezpieczeństwo, iż mocne podmuchy porwą całą połać wraz z więźbą, jest zdecydowanie większe.