Single jersey – w których częściach garderoby spotkasz ten wątek?

Raczej się nie domyślasz, jakie ubrania nosisz dzięki single jersey!

Obecnie korzystamy z wielu typów materiałów, wśród nich single jersey bez wątpienia lokuje się w pierwszej piątce. Wynika to z jego funkcjonalności i mocnej struktury, a więc mamy z niego zarówno bluzki, bieliznę nocną, jak i inne elementy ubrań.

Kilka detali na temat single jersey

Jak precyzyjnie pokazuje przymiotnik „single”, podstawą materiału oznaczonego single jersey będzie splot jednołożyskowy, podobnie fabril, czy pensof. Przy dzianiu jersey wykorzystuje się nić o wyjątkowej małej średnicy, zatem w rezultacie stworzymy coś cieńszego od dresówek. Interesujące, że w tym rodzaju materiału możemy zaobserwować zjawisko nierównomiernego wyglądu prawej i lewej strony. Świetnie pokaże to przykład splotu swetrowego. Z jednej strony tworzy kształty wyglądające jak trójkąty, które generują rządki. Po odwróceniu ukażą się fale, których nie da się pomylić z niczym innym. Mówiąc o single jersey, zauważmy różne rodzaje gramatury. Jedna z najniższych liczy sobie 165 g. Chodzi tu o cienki materiał, którego brzegi wykazują tendencję do zwijania się. Można też znaleźć single jersey 200 g, który jest nade wszystko nadzwyczaj zwarty i mięsisty pod palcami. W tym wypadku brzegi nie rolują się (jak w poprzedniej wersji), a swoją drogą można z niego zastosować patent w większej ilości materiałów.

Gramatura to istotny współczynnik. Wskazujemy, jak to uwzględnić przy zakupie

Gramatura tkanin i dzianin to szczególnie ważne zagadnienie, które musisz skontrolować podczas decyzji o zakupie. Określenie „gramatura” znaczy tyle co ciężar konkretnej partii dzianiny. Konkretnie oznaczenie liczbowe dotyczy ciężaru 1 m kw. tekstyliów. Od czego jest to uzależnione? Na sumę ciężaru składa się grubość i właściwości przędzy oraz gęstość (ścisłość) splotu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wraz ze wzrostem gramatury materiały mają być grubsze, jednakże w realu wszystko jest nieco odmienne. Mamy bowiem do czynienia wieloma czynnikami, które wpływają na gramaturę. Zobacz oczyma wyobraźni puszystą dzianinę z delikatnej nitki. Sposób łączenia powiększa przestrzeń, chociaż dzianina wciąż jest lekka. Właśnie z tego względu gramatura nie jest jednoznacznie odpowiedzią na pytanie co do grubości materiału. W trakcie zakupów online najlepiej nie opierać się jedynie na zdjęciu, a o odpowiedź na nurtujące pytanie trzeba zapytać kogoś z personelu. Jeśli obsługa długo się tym zajmuje, od ręki spełni prośbę i prześle w trybie uzupełnienia dodatkowe fotografie lub potrzebne informacje.