Jak przebiegają relacje w toksycznym związku

Świadomość prawa do szacunku to prawdziwe osiągnięcie ostatnich dziesięcioleci. Przeważnie – ale nie wyłącznie – można zauważyć tę zmianę u kobiet. Oczywiście sprawa dotyczy obu strony, lecz to one zwykle stają się przegranymi w utrzymywaniu toksycznych związków. Na szczęście już daje się rozwiązać problem obronną ręką.

Choć wzrasta świadomość, jednak funkcjonuje zgoda na poniżanie. Wygląda tylko trochę inaczej. Bywa że emocje przekształcają się w swoje zdecydowane przeciwieństwo – werbalna przemoc, kontrola, brak szacunku i wybuchy niekontrolowanej zazdrości nie świadczą o kochaniu drugiej osoby.

Co zrobić, gdy pojawia się czerwone światło?

Przeważnie początki bywają niewinne. Wobec innych twój wybrany pozwala sobie na niewybredne komentarze z tobą w roli głównej. Zebrani mają ubaw, ty niekoniecznie, odczuwasz dyskomfort. Obsesja kontrolowania nie może okazać się zdrowym objawem uczucia. Jasne, partner będzie okazywał ci duże zainteresowanie, lecz nie zgadzaj się na ograniczanie kontaktów społecznych. Niebezpiecznym etapem mogą być oznaki nękania. Zaglądanie do smartfona czy nawet śledzenie niewątpliwie świadczą o problemie.

Sprawa sama się nie rozwiąże

Nie warto zaczynać od pogłębiania konfliktu. Często okazuje się.że spokojne naświetlenie sytuacji może zmienić postawę drugiej strony – z pewnością przyda się szczera rozmowa. Wszak nierzadko czynami człowieka kierują nieuświadomione reakcje, jakich nie da się uzasadnić. Z tego powodu nieodmiennie trzeba zacząć od rozmowy. Omówienie problemów w związku należy zainicjować świadomie. Odpuść kolejną awanturę zaraz tuż po nieprzyjemnej sytuacji. Spróbuj zacząć za moment, gdy emocje opadną.

Następnym krokiem będzie odwiedziny u psychologa. Jeśli w końcu uświadomił sobie, że cię rani, ale nie potrafi wyjść z zaklętego kręgu, pomóż mu przy pomocy fachowca. Psychoterapia wskaże, skąd się to bierze i jak z nimi sobie dać radę. Nie myśl, że wszystko zmieni się od razu. Potrzebna będzie cierpliwość, ale warto spróbować. Jedynie rzeczowy ton rozmowy i pokłady cierpliwości pomogą w rozwiązaniu konfliktu.

A jeśli to nic nie da?

Wbrew chęciom i próbom ratowania relacji może zwyczajnie nie wyjść. Wówczas pozostaje zdecydować się zakończenie relacji. Jednak zdarza się, że dotknięty „były” jeszcze bardziej zaczyna nas prześladować. Należy udać się do adwokata, który podejmie odpowiednie kroki. Najlepiej sprawdzić każdy zasób opinii. Po wpisaniu w przeglądarkę np. prawnik Kraków, dopisz wyraz „rozwód”. Koniecznie sprawdź opinie o wybranym specjaliście. Skuteczne Zerwanie z agresywnym byłym partnerem może być szczególnie trudne. Rutynowany fachowiec od razu będzie wiedział, gdzie szukać i jakie zdobyć dowody, tylko odpowiedni poprowadzi sprawę. Pamiętaj, zaufany pełnomocnik to osoba, której przekażesz informacje o swojej sytuacji i prawdopodobnie przyszły los.