Miedź i jej dobroczynny wpływ na organizm ludzki

Miedź jest składnikiem o zbawiennym wpływie na nasze ciało. Jej niedobory mogą nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście kubek miedziany i trochę wody wystarczą, by ich uniknąć. Na czym polega funkcja miedzi wewnątrz naszego ciała oraz skąd go pozyskiwać?

Miedź i jej wpływ na ludzki organizm

Pierwiastek miedzi znajduje się zaledwie w małych ilościach wewnątrz naszego organizmu, ale wypełnia jego każdą tkankę. Wspólnie z żelazem transportuje tlen do organów. Funkcjonowanie mózgu i tempo przesyłania impulsów jest uzależnione między innymi od ilości miedzi. Miedź ma wpływ także na odporność, a także minimalizuje ilość wolnych rodników wywołujących uszkodzenia komórek i mutacje genów. Dodatkowo jest skuteczna w zapobieganiu chorobom układu krążenia oraz serca. Jednocześnie opóźnia procesy starzenia i działa bakteriobójczo.

Miedź – naturalne źródła

Pokarmy zawierające najwięcej miedzi to: wątróbka, kakao, orzechy, nasiona słonecznika, otręby pszenne oraz płatki owsiane. Przyswajalność miedzi zależy od wielu czynników. Najlepszą wchłanialność ma miedź dostarczana do organizmu z pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Wszyscy będący na dietach roślinnych powinni włączyć do swojego jadłospisu witaminę C i węglowodany, które wpłyną na poprawę przyswajania miedzi. Na obniżenie wchłanialności wpływa za to pożywienie zawierające dużo cyny, cynku, fosforu, wapnia i żelaza.

Kubki miedziane – czy są dobrym źródłem miedzi?

Do źródeł miedzi zaliczana jest także woda. Jednak ilość miedzi jest uzależniona głównie od rodzaju rur i składu wody – w wodzie z wysoką zawartością wapnia i magnezu miedzi jest najmniej. Mogą to zmienić kubki miedziane. Wlewając do nich wodę, już po kilku godzinach otrzymamy optymalny poziom pH i lepsze stężenie jonów miedzi. Efektem picia takiej wody jest wyższy poziom nawilżenia oraz pozbycie się toksyn z organizmu. Wodę miedzianą powinno się wypijać przed pierwszym posiłkiem – to doskonały sposób na pobudzenie układu pokarmowego. Poza korzyściami dla zdrowia, kubki miedziane można wykorzystać do stworzenia oryginalnej dekoracji domu.