Nie musisz być sam – pomoc czeka na osoby doświadczające agresji w rodzinie

Każdemu zdarzają się niespodziewane sytuacje i dowiadujemy się, że idealny życiowy partner okazuje się potworem w ludzkiej skórze, lub dziecko, niezależnie od dobrej sytuacji w domu, przyprawia nas o coraz coraz gorsze problemy. U kogo szukać porady w podobnych przypadkach?

Pomoc od Niebieskiej Linii

Gdy w życiu prywatnym, w sferze rodzinnej zdarzyło się coś niewłaściwego, trzeba wybrać numer Niebieskiej Linii. Pod tą nazwą kryje się Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na dostępny z każdego miejsca w kraju telefon kontaktowy dla dotkniętych przemocą w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na nadzwyczajny telefon zaufania to 116 123. Warto wykorzystać te numery, gdyby w rodzinie wydarzyło się coś niedobrego, o czym trudno jest powiedzieć innym ludziom. Przemoc we własnym domu to nieprzemijająca trauma i często brakuje odwagi wewnętrznej, by udać się na policję lub prokuraturę, mimo że od razu tam należy przybyć po wsparcie w rozwiązaniu problemu agresji.

Nie tylko kobiety. Mężczyźni także mogą być ofiarą przemocy

Mimo że mówimy o temacie, który jest najczęściej przemilczany, zarówno przez środki masowego przekazu, jak i przez otoczenie, musimy zwrócić uwagę, że mężczyźni też padają ofiarą agresji. Dla tych, których dotyka przemoc wśród bliskich, też funkcjonuje Niebieska Linia; równouprawnienie musi dotyczyć każdego obszaru naszego życia, w tym pomocy jednostkom prześladowanym, z tego powodu mężczyźni powinni otrzymywać identyczną pomoc jak kobiety. Istotne, by w przypadku ujawnienia przypadków agresji, panowie posiadali świadomość bezpieczeństwa i nie mieli poczucia, że są wyśmiewani czy gorsi, ponieważ stali się obiektem ataku.

Pomoc prawnika bez kosztów

To, o czym nie możemy zapomnieć, to fakt, że od początku 2019 roku jest możliwość dotarcia do zupełnie bezpłatnej konsultacji prawnej. Skutek jest taki, że także biedniejsi obywatele mogą liczyć na pomoc w sprawach, przez które ich życie zmieniło się w koszmar. Najlepiej przez okno wyszukiwarki pozyskać wiedzę (zamieszczając tam np. pojęcie „prawo rodzinne łódź„), którzy prawnicy są specjalistami od prawa rodzinnego i przy okazji świadczą usługi w ramach programu darmowej opieki adwokackiej. Gdyby tak nie możemy znaleźć właściwego specjalisty, który obsłuży nas za darmo, trzeba wybrać do odpowiednich komórek w gminie czy powiecie i tam postarać się o informacje związane z listą podmiotów świadczących podobne usługi.