Kampery po sezonie – najważniejsze wskazówki dla użytkownika

Gdy nastaną wakacyjne dni i będziemy mogli wykorzystać okres urlopu, na najdalsze trasy wyruszają mieszkalne samochody – kampery. Gdy zakończy się sezon, co wypada późnym latem lub wczesną jesienią, powinno się przysposobić samochód do zimowania. O co powinno się koniecznie zadbać?

Nie ma nic ważniejszego niż przegląd kampera

Najpierw zabierzmy się za mechanikę i podzespoły służące do jazdy. W pierwszym kroku auto wymaga skontrolowania stanu systemów i płynów, np. hamulcowego, chłodniczego czy z olejem silnikowym. Następną kwestią musi być wymiana filtra powietrza i kabinowego; jest to niezbędne, gdy kampery zaopatrzono w klimę. Nie powinno się przeoczyć sprawdzeniu hamulców – najmniejsze objawy zużycia czy deformacje elementów układu hamowania to wskazanie do ich demontażu. Jeśli planujemy używać kampera także po śniegu, musimy dokonać wymiany ogumienia na zimowe, tym bardziej jeśli wybieramy się podgórskie tereny.

Samochód już sprawdzony – co z częścią mieszkalną?

Jeśli odstawiamy kampera na dłużej, najlepiej powinno się wyjąć akumulator spoczynkowy, szczególnie, gdy samochód nie parkuje w ocieplanym garażu. Jednocześnie powinno się okresowo odpalać kampera i wybrać się nim chociaż na krótką przejażdżkę (może nawet odbyć się na terenie parkingu) – w ten sposób zadbamy o kondycję baterii zapłonowej. Ze środka trzeba wyjąć wszystkie zapasy, nawet jeśli posiadają długi termin ważności. To samo dotyczy wyposażenia, przede wszystkim pościeli,koców i poduszek, ale także wrażliwego sprzętu elektronicznego, choćby odbiornika TV. Jeśli wszystko zaplanujemy i przeprowadzimy z wielką starannością, właściwie przygotowany na zimę pojazd będzie nam służył długo, a na początku kolejnego urlopu będziemy mogli od razu wyruszyć w trasę.