Jak zapewnić niepełnosprawnemu komfort w korzystaniu z łazienki

W wypadku, gdy musisz zapewnić opiekę nad osobą niepełnosprawną, na pewno masz rozeznanie, z jakimi problemami mierzy się inwalida niemal codziennie. W takiej sytuacji kwestią sprawiającą duże kłopoty bywa dbałość o czystość ciała. Na szczęście w sklepach specjalistycznych można nabyć gadżety medyczne, z pewnością te akcesoria upraszczają egzystencję osobom niepełnosprawnym Przykładami mogą być nakładki na sedes czy siedziska prysznicowe.

Wózek toaletowy – ułatwienie dla niepełnosprawnych

W porządnym sklepie medycznym znajdziesz różne typy wózków dla osób z dysfunkcjami ruchu. Dzięki nim poruszanie się w umywalni, zaspokajanie potrzeb fizjologicznych czy pozostałe czynności związane z dbałością o higienę są banalnie proste. Niekiedy nie wystarczy zaopatrzenie się w taki sprzęt, jak krzesełko prysznicowe albo poręcze. Jeżeli dysfunkcja sprawnościowa w znaczącym stopniu utrudnia poruszanie się bez pomocy innej osoby, wózek toaletowy jest wręcz wskazany.

Niezaprzeczalnie czołowy aspekt wózka to manewrowość. Korzystanie z łazienki nie wymaga asysty drugiej osoby. Osoba schorowana będzie miała zagwarantowany na pewno komfort psychiczny ale również stosunkową swobodę. Wciąż nie będzie w stanie wykonać pewnych czynności bez pomocy innej osoby, trzeba jednak podkreślić, że lwia część owych operacji stanie się znacznie łatwiejsza. Wystarczy doszlusować z wózkiem nad sedes, by następne czynności wykonała już osoba z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Jeżeli zamierzasz znaleźć profesjonalny wózek toaletowy, przeprowadź gruntowny test produktów proponowanych klientom w sklepach medycznych. Zwróć przede wszystkim uwagę na możliwość dostosowania wysokości wózka. Niewątpliwie to absolutnie zasadnicza cecha, ponieważ gwarantuje idealne dopasowanie wózka do konkretnej osoby i jej upodobań.

Inne istotne parametry wózka toaletowego

Ważne bywają także cechy techniczne sprzętu, np. hamulce, miejsce na nogi, które w razie potrzeby można złożyć czy dopuszczalny udźwig. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania i surowiec, jaki został użyty do produkcji wózka.

Możliwość manipulowania wysokością podłokietników to kolejny element, który odgrywa dużą rolę. Ustawienie ich pod konkretną osobę w ogromnym stopniu umili korzystanie z wózka. Możliwość podparcia rąk na stosownej wysokości to duże udogodnienie dla osoby z dysfunkcjami ruchowymi. Optymalna pozycja rozluźni mięśnie i zapewni wyjątkowy poziom wygody.

Ponadto zwróć też uwagę na oparcie i siedzisko. Wspomniane dwie elementy wózka muszą być również bardzo komfortowe i wytrzymałe. Szczególnie ważne są również odchylane podnóżki. Dzięki nim istnieje możliwość, aby wygodnie oprzeć dolne kończyny, co zapewnia ulgę dla mięśni.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Pamiętaj, aby zerknąć w inne istotne parametry wózka wózka, aby w najwyższym stopniu dopasować wózek do osoby z dysfunkcjami ruchowymi. Koniecznie zbadaj dopuszczalny udźwig danego modelu, wagę oraz typ kół (rozmiar i tworzywo, z jakiego zostały wykonane). Niezwykle kluczowa jest także wysokość, szerokość oraz głębokość siedziska. Rzecz jasna wiele parametrów można modyfikować, jeśli wózek toaletowy został dobrze wyposażony.