Bezpieczna łazienka dla staruszka – czyli jaka?

Dom to miejsce, w którym starszy człowiek ma czuć się bezpiecznie. Seniorzy w domu spędzają najwięcej czasu, i to tu najłatwiej o wypadek. Łazienka jest najniebezpieczniejszym pomieszczeniem, z uwagi na śliskie płytki.
Remontując lub urządzając łazienkę pamiętajmy, aby atrakcyjność pomieszczenia nie przeważyła na jej bezpieczeństwie.

Co wziąć pod uwagę?

Wygodna łazienka dla osoby starszej – płytki anty poślizgowe

Większość urazów, jakich możemy doznać, są spowodowane upadkiem albo poślizgnięciem się.
Wyjście z wanny oraz niezwykły poślizg na dywaniku to powszechnie wykorzystywany w filmach komediowych motyw. Mniej śmieszy, gdy przeżyjemy go sami, a jeszcze mniej, kiedy bliskie nam osoby starsze. Dlatego też wybierając chodnik łazienkowy, posiadajmy na uwadze, by był podgumowany od dołu. O bezpieczeństwo w łazience osoby starszej właściwie jest zadbać już na etapie projektowania wnętrza i kupowania towarów wykończeniowych.
W łazience nierzadko mamy do czynienia z wilgotną posadzką. To ona tworzy największe niebezpieczeństwo. Zatem też aby uniknąć upadku, warto zainwestować w płytki anty poślizgowe.
W przypadku, kiedy nasza łazienka jest już urządzona, i planujemy wprowadzić do niej detale podnoszące bezpieczeństwo, rekomenduje się zakup mat anty poślizgowych.
Najlepiej rozłożyć je blisko przy wannie albo natrysku.

Wanna dla seniora i osoby niepełnosprawnej – czy warto?

Wyjątkowo często seniorzy mają problem żeby samemu wziąć kąpiel. Wanna dla seniora to produkt, który w wysokim stopniu uprości codzienną higienę. Optymalnie dopasowana może być równie dobrą, a nawet lepszą opcją niż kabina prysznicowa.
Niektóre osoby starsze bardzo nie lubią mocnego ciśnienia wody, a kąpiel pod prysznicem ich stresuje.
Wielką zaletą jaką charakteryzuje się Wanna dla seniora są mocowane drzwiczki.
Takie wanny łączą właściwości kabiny (możność kąpieli na stojąco czy swobodne wejście do środka) z cechami wanny tradycyjnej.
Mocne zawiasy oraz dobre uszczelnienie zapobiega wyciekom, a zredukowany próg minimalizuje niebezpieczeństwo upadku.
Wyprofilowane ścianki wanny w znaczący sposób ułatwiają opiekunowi pomoc przy czynnościach pielęgnacyjnych osobie starszej.
Jeżeli senior czuje się na siłach, nie musi korzystać z pomocy opiekuna. Wanna dla seniora pomoże mu w podstawowych czynnościach.
Samodzielna kąpiel to dla osób seniorów niesamowicie ważna kwestia