Zainwestuj w domek drewniany letniskowy. Odpłaci ci się stukrotnie

Osoby, które doceniają uroki rodzinnego relaksu, chętnie stawiają na pierwszym miejscu domki letniskowe drewniane. Dają one poczucie intymności i prywatności, których nie da nam nocowanie w wynajętej prywatnej kwaterze lub pokoju hotelowym. Inwestowanie w taki domek przynosi często duże dochody, dlatego na ich wzniesienie lub nabycie daje się namówić niemała część społeczeństwa.

Jeśli chcesz zbudować lub wynająć domek drewniany, zapamiętaj garść spostrzeżeń, które przybliżą ci zagadnienie. Okazuje się, że wiele osób zagadniętych, czy trzeba mieć pozwolenie na domek letniskowy drewniany bez stałego osadzenia na posesji, nieprawidłowo odpowiada że tak. Dlatego tak łatwo zbudować, nabyć czy nawet wynająć domek z drewna na bloczkach fundamentowych bez podpiwniczenia. Druga równie ważna kwestia dotyczy wyposażenia domku. Niezależnie od tego, czy chodzi o kupno, czy wynajem, upewnij się, czego spodziewać się po wnętrzu. Rzecz nie rozbija się wyłącznie o umeblowanie i sprzęt gospodarstwa domowego, lecz także o uszczelnienie i termoizolację w ścianach i podłodze. W domkach drewnianych bez fundamentów najczęściej właśnie tych elementów brakuje, co generuje jeszcze większe koszta. Nikomu nie sprawi radości pojawienie się ukrytych wydatków – musisz starannie dowiedzieć się o tym przed zakupem.

Domki drewniane stacjonarne trwale osadzone na fundamentach ciężej utrzymać, poza tym wymagają urzędowej zgody. Są one odporniejsze na niesprzyjające warunki. Podstawą będzie tu wentylacja, ocieplenie i solidne okrycie dachowe. Poza tym ważne jest założenie dobrej izolacji w zetknięciu z podłożem. Jeśli będziemy używać domku jedynie w sezonie wiosenno-letnim, można zrezygnować z ogrzewania. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na większe okna i werandę z balustradą, nawet jeśli montaż wykonujemy samodzielnie. Preferuje się przy ich wznoszeniu tanie drewno: sosnę, świerki lub iglaki skandynawskie.

Na co zwracać jeszcze uwagę?

Najlepiej poświęcić więcej uwagi tarasowi. Są tu ogromne ilości tego, z czego chcielibyśmy korzystać podczas urlopu – świeżego powietrza. Taras to miejsce wspólnych zajęć, pogawędek, spotkań przy stole. Najlepiej, gdyby taras otaczał domek z dwóch stron lub dookoła, gwarantuje to zmianę miejsca słonecznego i ocienionego w dowolnej porze. Dobrze, aby taras był osłonięty szerszym gankiem, werandą lub podcieniem. Wiele osób wybierze kominek. Wtedy panuje inna atmosfera, a w razie chłodu zyskujemy w nim nieocenione źródło ciepła.

Jeśli domek ma zostać z wami na dobre i złe, pomyśl, czego od niego oczekujecie. Czy wart jest każdych pieniędzy, czy też wyposażyć go jedynie w najpotrzebniejsze sprzęty na czas letniego wypoczynku? Domki drewniane letniskowe zawsze znajdą swoich amatorów. Są warte zachodu i inwestowania, by spędzać w ich zaciszu okres wakacyjnego odpoczynku z najbliższymi.