Mieszkanie dla niepełnosprawnych – jak je właściwie przygotować ?

Do względnie niezależnej bytności jednostkom niedołężnym potrzeba świadomie dopasowanych lokum. Pomimo że na zewnątrz ich życie to ciągłe zgniatanie barier, przynajmniej w płaszczyźnie prywatnej potrafią wieść trwanie w zupełnie innych realiach. Jak mogą wyglądać pomieszczenia praktyczne, np. kuchnia a także łazienka dla niepełnosprawnych?

Wnętrza dla upośledzonych – całkowita charakterystyka

Wielokrotnie lokum nie są dopasowane dla osób niezdrowych. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o nieruchomości wzniesione dawniej i dostępne z drugiej ręki, ale również o nowatorskie domy. Inwestorzy zazwyczaj poświęcają uwagę tylko temu, co wymuszają przepisy. Na rynku nieruchomości nierzadko się nie podąża za duchem czasów i przyzwoitości. A przecież odpowiedni projekt i wykonanie, uwzględniające potrzeby osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, to ważna kwestia. Stawia to przed architektami wyzwanie, ponieważ najczęściej potrzebne może się okazać wyburzenie części ścian oraz wybudowanie nowych w ten sposób, żeby uzyskać zwiększoną przestrzeń. Następnym priorytetem jest usunięcie progów i wyrównanie poziomu podłogi we wszystkich wnętrzach. Najczęściej należy wszelkie prace wykonać po odbiorze gotowego mieszkania, oczywiście zlecając je fachowcowi. W tak kluczowej kwestii każdy, komu zależy na urządzeniu mieszkania dla niepełnosprawnej bliskiej osoby, powinien dokładnie wiedzieć, czego oczekuje, by móc rozliczyć wykonawcę z wykonanego zadania.

Jak powinien prezentować się rozkład lokalu dla osób na wózku – istotne cele do zrealizowania

Wymieńmy kilka podstawowych kroków, jakie musimy wypełnić, by osoba poruszająca się na wózku posiadała odpowiednią przestrzeń do manewrowania. Zacznijmy od podstaw. Z konieczności mają ogólny charakter, a nie z dostosowaniem do jednostkowych przypadków. Bardzo istotną kwestią są sugestie odnośnie komunikacji. Są to:

• szerokość drzwi – co najmniej 90 cm,

• przestrzeń do zawracania wózkiem – powinien stanowić promień skrętu o średnicy co najmniej 130 cm, jednak sugerowane jest zastosowanie średnicy 150 cm,

• uniesienia progów nie mogą być większe od 2 cm (idealne powinny wynosić 0 cm ).

W nawiązaniu do stanowiska zawracania wózkiem, newralgiczną kwestią są parametry wózka, które mogą nieco się różnić. Jego typowe rozmiary to 56,5-69 cm w poprzek i 112 cm długości. Jednak można znaleźć również mniejsze modele.