Inteligentny dom – sposób na wygodniejsze życie

Inteligentny dom to bez wątpienia budynek, który w pełni spełnia oczekiwania użytkowników. Poprzez układ urządzeń możliwe jest zautomatyzowanie niektórych czynności. Poza tym niepowtarzalną przewagą domów inteligentnych jest bez wątpienia mniejsze zapotrzebowanie energii.

Inteligentny dom: charakterystyka

Na temat możliwości inteligentnych domów słychać coraz więcej – nic dziwnego, gdyż lista atutów innowacyjnych budynków jest stosunkowo obszerna. Niektórym osobom inteligentny dom może kojarzyć się z awangardowymi budowlami z przyszłości, ale jest to prawda tylko w połowie. Dom inteligentny na pierwszy rzut oka nie odbiega kształtem od zwykłego obiektu; to, co go określa, ukrywa się w środku. Za sprawność zdalnego uruchamiania sprzętów odpowiada instalacja. Co istotne, ilość instalacji i ich specyfika najbardziej zależą wyłącznie od użytkownika domu. Ponadto instalując przebieg układów, to właściciel decyduje, czy włączy w linie pojedyncze urządzenia, czy systemy urządzeń kuchennych lub audiowizualnych.

Różne wizje domu inteligentnego

Przemiana innowacyjna w ostatnim okresie sprawiła, że dzisiaj dom inteligentny wykształcił dwie odmiany – system przewodowy i bezprzewodowy. Przewodowe opierają się na kablach sieciowych, a bezprzewodowe kontroluje się dzięki technologii wi-fi lub bluetooth. Jeśli budynek właśnie się wznosi (lub jest świeżo po budowie), warto zdecydować się na systemy przewodowe, które łatwo ukryć np. pod tynkiem. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jeżeli zapragniemy zmienić wystrój – będziemy musieli mieć na uwadze to, jak biegną wiązki. Rozwiązania bezprzewodowe świetnie sprawdzą w budynkach i mieszkaniach, które mają już lokatorów – nie trzeba niczego naruszać, by rozprowadzić przewody.

Inteligentny dom – rozwiązanie na każdą kieszeń

Tak sprawę stawia zapewne mnóstwo ludzi zainteresowanych instalacją systemów niezbędnych do stworzenia inteligentnego domu np. https://www.wulian.pl/. Koszt mniejszych systemów lub pojedynczych urządzeń sterujących obecnie kształtuje się na poziomie zaledwie około kilkuset PLN – na pewno nie jest to bariera nie do przekroczenia dla użytkowników lokali mieszkalnych i domów. Trzeba też przypomnieć, że w niektóre rozwiązania (takie jak np. ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym) inwestuje się też z uwagi na niskie zużycie energii. Inwestycja powinna zwrócić się stosunkowo szybko, a dodatkowo decydujemy się na technologie przyjazne środowisku.